Jak je známo, Radka od Lenky a Lenku od Radka nelze jen tak oddělit. Třebaže to tak na první pohled nevypadá, již mnoho let spolu sdílí jednu domácnost, kde jim to ladí asi tak podobně jako ve vokálech Potokapu, a ve které se jim to za ty roky nějak pomnožilo. Těžko říct, jak toto budou řešit do budoucna, ale evidentně takto vedeným soužitím dochází k velmi rychlému vzniku diploidních zygot rodu Valentů. Nezbývá než držet palce frustrovanému Radkovi, který už raději vůbec nemluví, neboť stejně není slyšet vlastního slova, a kmitající Lence, která když chce něco upéct pro kapelu, musí to dělat tajně v pozdních nočních hodinách, jinak jí to doma pod rukama sežerou. Ale jinak jsou ty děcka miláčci a celkem i muzikální.

Lence a Radkovi mělo být jako zkušeným rodičům jasné už v osudném roce 2020, že malé lvíče bude vyžadovat královský přístup, stejně je ale pan Jindřich dokázal překvapit svou mrštností, hbitostí i nevypočitatelností. Jinak velice roztomilé batolátko, řeklo by se, takový až jakoby sluníčkář. No a rok s rokem se sešel, Jindra s koronou se taky sešel a rázem bylo alibi Valentů na světě. Radek mohl znovu použít své milované úsloví: „To nejde,“ a zašít se do dílny. Lenka vycítila, že by alespoň občas měla souhlasit s hlavou rodiny, a tak atypicky souhlasně přizvukovala: „To nejde.“ Tenhle vokál jim fakt zaladil, takovéhoto souladu možná nedosáhli ani ve svatební den. A tak se utemovali ve svém domku a žili šťastně až do konce lockdownu.

V průběhu roku 2021 i 2022 se Lenka naplno věnovala rodině: dopoledne patřila malému panu J., odpoledne distribuovala pana Š. a paní M. po volnočasových aktivitách, večer padla na hubu a než se nadála, byl čas přivítat nový den, vyvětrat děti, vzdělávat děti v souladu s aktuálními zákazy školní či školkovní docházky, uvařit, vyprat, opečovat zahradu, opečovat manžela, padnout na hubu. A takto dále a dále a dále. Takže taková běžná rutina české ženy na mateřské. V mezidobí ještě zvládla oběhnout pár doktorů a zjistit, že koleno, které jí už několik let při běhu pobolívalo, bude potřeba operovat kvůli prasklému menisku. Pustila se tedy do fyzioterapie a ke konci roku 2022, dva dny před Vánoci, idylicky ulehla na špitální lůžko, odpočala si tam jako dosud nikdy a tento postup vřele doporučuje všem matkám dvou a více dětí – dokonce i ten lavor k posteli vám donesou. I mísu! Boží. Celkově si tyto Vánoce vskutku užila, doslova u pohádek, se Štěpánkem, Mariankou a s talířem cukroví v posteli (jen s tím talířem, to cukroví snědly děti). Pootevřenými dveřmi soucitně sledovala Radka (,,kiš-kiš“!!!), zoufale povlávajícího za turbo Jindrou. Krásný svátky, fakt. Ale teď už je březen 2023 a Lenka zase lyžuje, běhá a skáče přes kaluže. Takže vidíte, všechno zlé je pro něco dobré, Lenka se třeba naučila nové dovednosti chůze o berlích, což se prostě hodí.

Radek prodělal těžkou metamorfózu, ačkoliv má kolena v pořádku (oproti Lence je totiž aktivní gaučový povaleč a sportu nefandí ani na televizní obrazovce). Z osaměle vegetujícího ajťáka visícího na monitoru se z něj přes noc stal rozšafný kutil – všeuměl, který si všechno na baráku potřebuje udělat sám, protože nikdo jiný to neošetří takto adekvátně jako on. Minimálně kvalitní teoretický základ by byl. Co na tom, že vše bude trvat o několik měsíců až let déle? Koho trápí, že v obýváku chybí televizní zástěna, když je potřeba instalovat fotovoltaiku? Proč se bavit o nové výmalbě dětského pokojíčku, vždyť je potřeba zajistit ohřev bazénu, odvlhčit sklepy, zateplit střechu a navíc to ty děti stejně do roka zapatlaj! Jak sami vidíte, Radek byl doslova na roztrhání. Vždyť ho Lenka taky málem roztrhla! I když tedy měla radost, že se v tom kutění takhle našel – to nemohu říct. Však taky nejoblíbenější společný večerníček, bez kterého do teď neusne Radek ani malý Jindra, je který? No jasné! Pat a Mat! A jestli vás zajímá, zda Radek v mezidobí cvičil třeba na kytaru, tak… NE.

 Takže Valentovic máme.